Warning: file_put_contents(//wp-includes/blocks/social-link/.htaccess): failed to open stream: Permission denied in /wp-includes/cron.php on line 815

Warning: file_put_contents(//wp-includes/blocks/social-link/.htaccess): failed to open stream: Permission denied in /wp-includes/pluggable.php on line 828

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /wp-content/plugins/pe-recent-posts/pe-recent-posts.php on line 19
Jak się zmotywować do ćwiczeń? | Oddział Leczenia Otyłości

Oddział Leczenia Otyłości

Odchudzanie

Aktywność fizyczna

Aby odchudzanie było efektywne nie należy zapominać o ruchu. Sport powinien być uprawiany niezbyt forsownie, za to systematycznie. Wyniki dotychczasowych badań wskazują, że u 95 proc. pacjentów uczestniczących w różnych programach leczenia otyłości masa ciała po początkowej redukcji zwiększała się, jeżeli regularny wysiłek fizyczny nie stanowił integralnej części programu. Bardzo często myślimy, że jeżeli ciężko pracujemy fizycznie to wysiłek ćwiczeń jest już zawarty w aktywności zawodowej. Praca stanowi dobry dodatek do ćwiczeń, ale nigdy ich nie zastąpi.

Dlaczego nie ćwiczymy?

Jako najczęstsze przyczyny podajemy: brak czasu, poczucie zawstydzenia, niemożność wykonywania intensywnych ćwiczeń, brak satysfakcji z ćwiczeń. Najwyższy czas, aby przyjrzeć się tym argumentom:

a) aby wysiłek fizyczny był skuteczny w zwalczaniu otyłości wystarczy na początek aktywnie spędzać czas przez 30 min. codziennie. Wysiłek ten może być podzielony na 3 dziesięciominutowe sesje w różnych porach dnia. To niedużo zważając, że bierny odpoczynek (oglądanie telewizji itp.) zajmuje nam codziennie ok. 1,5-2 godz.
b) poczucie zawstydzenia można pokonać myśląc o sobie w następujący sposób: Jestem człowiekiem świadomym. Wiem, że ćwiczenia fizyczne są dobre dla naszego zdrowia. Może nie jestem teraz bardzo sprawny, ale wierzę, że dzięki wysiłkowi poprawię swoje samopoczucie. Wierzę w swoje możliwości. Warto mieć przy sobie osobę, która wspiera w poczynaniach, przyjaciela, również lekarza.

c) nie trzeba wykonywać bardzo intensywnych ćwiczeń, aby poprawić wydolność swojego organizmu; na początku spróbuj po prostu zmienić niektóre nawyki codziennego życia a to będzie już pierwszym krokiem do kolejnych celów.

Oto kilka przykładów:

zostaw samochód w najdalszym miejscu parkingu, przejdź pozostałą odległość pieszo wchodź po schodach zamiast korzystać z windy, unikaj ruchomych chodników spaceruj i chodź piechotą gdzie tylko to możliwe ogranicz używanie urządzeń ułatwiających życie — np. pilota od telewizora wykonuj prace domowe (sprzątaj, zmywaj naczynia, odkurzaj).

Jak widzisz nie są to jakieś dramatyczne wysiłki.

d) to bardzo ważne, żeby aktywność fizyczna przynosiła satysfakcję, przypomnij sobie może kiedyś uprawiałeś jakiś sport, lubiłeś w coś grać, a może jeździć na rowerze; warto jest spędzać aktywnie czas robiąc to co się lubi, wtedy unikniemy myślenia o treningu jako o karze czy restrykcji lekarskiej a będziemy mogli czerpać satysfakcję i zadowolenie z ćwiczeń fizycznych, poprawiając równocześnie stan naszego ducha— zapobiegniemy depresji i napięciom związanym ze stresem życia codziennego. Na początku często zalecane są długie spokojne spacery oraz ćwiczenia w wodzie, aby odciążyć stawy i układ kostny. Pamiętaj, że jeśli masz problemy z sercem lub inne dolegliwości zdrowotne, wysiłek powinien być konsultowany z lekarzem.

Leave Comment